KASABAYA BİR ÇİFT SÖZ : 8 KASIM STADI BİZİMDİR; KALE DİREKLERİ SİZİNDİR.

Cuma, Şubat 25

Cenk Tosun

Zaten Gaziantepspor'da gösterdiği performans ile herkesin tanıdığı futbolcu. Milli takıma Kuşkusuz yararlı olacak, özellikle de bitirici santrafor sıkıntısı çektiğimiz bu senelerde.

Şimdi daha dikkatle inceleyelim. Cenk Tosun kimdir ?
1991 doğumlu (19 yaşında) ki futbolcu 6 yaşında E.Frankfurt takımın alt yapısına yerleşti. 16 yaşına geldiğinde ise U19 takımıyla çalışmaya başladı.

U17'den U21'e kadar Almanya milli takımın her kademesinde yer aldı. Toplam 26 maçta 14 gol attı.
Bunlar kariyer bilgileri.

Gelelim Cenk Tosun'un oyun yapısına ve Türkiye milli takımındaki konumuna.

Cenk, oyunu kaleye yüzü dönük oynayabilen bir futbolcu. Sahada mücadele ederken etrafındaki hücumculara gereksinim duyar. Yani tek başına ileri gönder, bırak oynasın diyebileceğin bir futbolcu değil. Baktığınız zaman Gaziantepspor takımı da ileri ucu bakımından önemsenmeyecek bir takım değil. Bu yüzden Cenk Tosun'un faydalı olabilmesi için milli takımda da benzer bir dizilişte oynaması gerekiyor.

Bunlara artı bir özelliği daha var. O da fiziğini iyi kullanabilmesi ve hızı. Defansın arkasına sarktığında ya da defansın arkasına bir top atıldığında o topu almak için gösterdiği mücadeleler de çok önemli. Bütün vücudu ile oynayan bir santrafor Cenk.

Eğer bir taktik diziliş analizi yapmak gerekirse Galatasaray'ın oynamaya çalıştığı 4-3-3 için biçilmiş kaftan. Son dokunuşları ve pozisyonu sezme özelliği Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bu da onu Türkiye için çok değerli kılıyor.

Milli takıma döndüğümüzde orada bir sıkıntı söz konusu. Milli takımın sahadaki dizilişi ne olacak ? Milli takım teknik ekibinin kadro seçimi nasıl olacak ?
Cenk'i verimli kullanabilmek için kanatlardan ona destek olacak kanat oyuncuları gerekiyor. Bu bağlamda Volkan Şen düşünülebilir. Ama halen adama milli takım kapısı açılmış değil.

Bunların hepsi milli takım teknik ekibinin insiyatifinde. Bakalım bu yeteneği nasıl değerlendirecekler, görmek için beklemekten başka bir çaremiz yok.

Volkan

Gökhan Gönül - Ersan Gülüm - Serdar Kesimal - İsmail Köybaşı

Mehmet Topuz - Necip Uysal - Emre Belözoğlu

Volkan Şen - Cenk Tosun - Arda Turan

Orta seçeneklerinde Selçuk İnan ve Ceyhun Gülselam da kullanılabilir. Benim kuracağım kadro böyle olurdu, peki yaz siz nasıl bir kadro kurardınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder