KASABAYA BİR ÇİFT SÖZ : 8 KASIM STADI BİZİMDİR; KALE DİREKLERİ SİZİNDİR.

Cumartesi, Mart 6

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya üzerinde eşine az rastlanacak bir trajedinin sonunda 8 Marta 1857 yılında 129 kadının yanarak hayatının sona ermesi anısına her yıl hatırlanan bir gündür 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bir çoğumuzun bildiği gibi sadece kadınlara jest olması amacıyla değil bu trajediyi anımsatmak, unutturmamak için tarihteki yerini almıştır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD New York Cotton fabrikasında çalışan kadınlar hakettikleri ücreti alabilmek ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi için greve giderler. Bu grevin diğer fabrikalara yayılmasını istemeyen fabrika sahipleri fabrikayı kilitleyip giderler ve fabrikada yangın çıkar. Yangından kurtalmak isteyen kadınlar da barikatları aşamazlar ve 129 kayıp verirler.

26-27 Ağustos 1910 trihinde Kopenhag da düzenlenen Dünya Sosyalist Kadınlar Konferansında Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1957 yaşanan olayın unutulmaması için 8 Mart gününü Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmesini sundu ve oy birliği ile kabul edildi.

Türkiye'de ilk olarak 1921 yılında Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak hatırlanan gün 1980 darbesine kadar sürekli hatırlanmasına rağmen darbe sonrasında 4 yıl boyunca kutlanmadı. 1984 yıllarından sona her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak hatırlanmak da..

Bu günün önemi sadece 1 gül değildir ya da bir hediye. 8 Mart 129 adet gül'dür, 129 adet anne, 129 adet kadındır.. O kadınlar bütün Dünya kadınlardır. Sadece bir güne değil bütün hayatımız boyunca hayatımızdaki önemli yerlerini, değerlerini onlara yansıtmalıyız. Bütün kadınlara sonsuz sevgi ve saygımızı sunmak istedik.. Lüleburgazlılar olarak hatırlıyoruz !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder