KASABAYA BİR ÇİFT SÖZ : 8 KASIM STADI BİZİMDİR; KALE DİREKLERİ SİZİNDİR.

Pazartesi, Nisan 5

Amatör Lig Tesis Sorunsalı

Lüleburgazspor ile ilgili bir kaç dize yazı dizmek varken Lüleburgazspor amatör takımı için ve Lüleburgaz amatör takım sahaları için yazmak istiyorum. Nasılsa yazdığımız yazıları hakedecek bir takım hüviyetinden çıktı Lüleburgazspor.

Geçen sene yükselme grubunda başlayan ve bu sezonun tamamında yaşadığımız deplasman sorunsalı sebebiyle deplasmana gidemedik. Zamanımı Lüleburgazspor Amatör takımında oynayan kardeşlerimizi izleyerek değerlendirmek istedim. Pişman etmediler beni. Maçı izlerken daha önce görmediğim, tanımadığım bir abiyle sohbet ettik. 75. Yıl Stadının konumundan ve amatör liglerde oynayan genç kardeşlerimizle ilgili güzel bir sohbetti.

Aslında 75. Yıl Stadı -kum saha- çok güzel bir yerde. Bazı yatırımlarla çok güzel bir tesis halini alabilir. İnsanların amatör liglere olan ilgisi arttırılabilir ve çok yetenekli çocuklar profesyonel takımlara katıla-bilir.

Futbol oynadığım dönemlerden biliyorum kum sahayı. Bileğimize kadar çamura gömülerek futbol oynardık orada. O zamanlar orada futbol oynayanlardan pek bir şey olmadı. Oysa güzel bir jenerasyonduk.. Çizgilerin kaybolduğu, bazı yerlerin topraklaştığı bazı yerlerinse yumuşak kuma dönüştüğü bir sahadır kum saha. Oynayan çocukların kendilerini geliştirmesini bırakın, öz güvenlerini mahveden bir yapıya sahip. Ayağa gelen topun sektikten sonra nerelere gideceğini kestirmek çok güç. Bir bakıma yetenek öldürme tesisi de denilebilir.
İnsanların ilgisi yok denecek kadar az. Çok önemli bir maç olmadığı sürece 50-60 kişi ancak gidiyor maçlara. Bu sayede amatör küme maçlarının sokak arasında oynanan futboldan tek farkı mahallede kale direğini belli etmek için kullanılan taşların yerine demir direklerin kullanılması oluyor. Ne göze hoş gelen bir futbol sergileniyor ne de çocuklar sağlıklı bir ortamda spor yapıyorlar. 90 dakika kör dövüşü izleyip evlerine dağılıyor herkes...

Tanımadığım abiyle laflarken aklıma bir kaç fikir geldi. Umarım yetkili mercilerden biri takip ediyordur bizleri. Belki fikirlerimiz kafalarına yatar da daha sağlıklı bir ortamda oynanır bundan sonra amatör ligler.

Gerçekten çok güzel bir yere yapılmış kum saha. Sosyal tesisi her şekilde kaldıracak bir mekan. Temizlesin abi belediye.. Kamyonları, otobüsleri de kaldırsın oradan. Hiç bir şey yapamıyorsan sunni çim yap abi şu sahayı... 10-15 tane masa koy oraya, çay, kahve, meşrubat filan sat. Şehir merkezine o kadar yakın ve o kadar büyük boş alan bulmuşsun değerlendir. Hem amatör futbola olan ilgiyi arttır hem de yetenek gelişmesine bir katkıda bulun. Ama nerde ?!

Son parantezi Yüksel hocaya açmak istiyorum. Lüleburgazspor alt yapısından bu şekilde futbolcu çıkartamayız. Yıldırımspor'un başındayken Yüksel hocaya karşı mücadele ettim o zaman da böyleydi şimdi de bir değişiklik yok. Lüleburgazspor alt yapısı çevre ilçe, köy ve tüm Lüleburgaz'dan seçilerek alınmış çocuklarla dolu. 100km'lik bir dairenin içinden toplanan en yetenekli çocuklara ileri şişirerek futbol oynamak yakışmıyor. 90 dakika boyunca kaleci bir kere elle oyuna top sokmadı, aut atışları yana kısa pas atarak başlanmadı. Bütün toplar ileri şişirildi. Forvet oyuncuları karambole poziyon buldular. Yazık etme hocam bu çocuklara...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder