KASABAYA BİR ÇİFT SÖZ : 8 KASIM STADI BİZİMDİR; KALE DİREKLERİ SİZİNDİR.

Cumartesi, Nisan 10

El Classico Yıldızları
Süper El Classico'dan ayrı olarak ele alırsak Messi ve C.Ronaldo'nun kapışması olacak Real Madrid maçı. İkiside dünyanın en yetenekli oyuncuları olarak gösteriliyor. El Classico sadece Katalanlarla Kralcıların değil, Messicilerle C.Ronaldocularında kapışması olacak bir bakıma.


Tarih boyunca Real Madrid - Barcelona maçları hep yıldız savaşları olarak yaşandı. Bunlardan en büyüğü Messi - C.Ronaldo düellosu olarak görülebilir ama bir tanesi var ki kuşkusuz Messi ve C.Ronaldo'yu bile gölgede bırakır. Kimler mi ?

Tabi ki Ladislao Kubala ile Di Stefano..
Di Stefano; 1953 - 1964 yılları arasında giydiği Real Madrid forması ile lig maçlarında 282 maçta 216 kez fileleri havalandırdı. 58 kez çıktığı Avrupa sahnesinde ise 49 gol atmayı başardı. 1957 ve 1959 yıllarında Avrupa Yılın Futbolcusu seçildi.
Pele " Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu Alfredo Di Stefano'dur. Maradona'nın elle attığı gol dışında kafa golü yok ve sağ ayağı ile çektiği şutlar çok zayıf. Oysa Di Stefano komplike bir oyuncu" diyerek Di Stefano hakkındaki görüşelerini dile getirmiştir.
Ladislao Kubala; Macaristandaki rejim nedeniyle ülkesinden kaçan Kubala, futbol hayatını İtalya'da küçük bir klüpte sürdürür. Ardından Torino'nun dikkatini çeker ve anlaşırlar. Fakat Torino'nun geçirdiği bir kaza sonrası bütün oyuncularını kaybetmesiyle anlaşma suya düşer ve Kubala İspanya'nın yolunu tutar. Bir süre İspanya'da top koşturduktan sonra Real Madrid ve Barcelona'nın dikkatini çeker. İki takımdan da teklif alan Kubala, Real Madrid'in Franco'ya yakınlığından dolayı Barcelona'yı tercih eder. Barcelona formasıyla 10 sezon da 329 maçta 256 gol atmıştır.
Barcelona'da efsaneleşen Ladislao Kubala'nın heykelinin dikilmesi için taraftarlar aralarında para toplamışlardır.
İşte bu iki yıldızın fotoğrafı 1957 yılında Barcelona'nın 1-0 yendiği maçtan.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder