KASABAYA BİR ÇİFT SÖZ : 8 KASIM STADI BİZİMDİR; KALE DİREKLERİ SİZİNDİR.

Cuma, Nisan 9

El Clasico

Kuşkusuz Dünyanın en çok ilgi çeken maçlarından birisine, derbisine sahne olacak Dünyamız. Bütün Dünyanın ilgi odağı olan rekabetin aslı ne futbola ne de aynı şehrin takımı olmaya dayanıyor. Derbi, faşist lider Franco zamanında Katalanların Barceloasına karşın bizim de Real Madridimiz var diyerek başlamış, Real Madrid'e bu misyon yüklenmiştir.

Katalunyadan söz etmek gerekirse bu resim bile bir çok şeyi ifade etmeye yarayacaktır kanısındayım. Katalanlar, İspanya topraklarında yaşayan özgürlüğüne en düşkün etnik kökene sahip halktır. Bir çok İspanyol'un sorumlu tutuluduğu yasal zorunluluklara tabi tutulmazlar. Katalunya bağımsızlığı olmayan ama kendi kendini yöneten bir devlettir desek karşı çıkan pek fazla insan olmayacaktır. Zaten "Catalonia is Not Spain" yazısı da bunu kanıtlar niteliktedir.
Bütün bunların dışında Franco dönemi kapandıktan sonra Real Madrid ve Barcelona arasındaki rekabet sona ermemiş, aksine her sezon derbinin ateşi körüklendirilmiştir. Aralarında yaptıkları futbolcu transferleri bile sorun çıkarır hale gelmiştir. Luis Figo'nun Real Madrid'e transferinden sonra ilk Nou Camp maçında prostesto edilmiştir.
Aralarındaki maçlarda en farklı skorlar :
3 Şubat 1935 - Real Madrid 8:2 Barcelona
18 Eylül 1949 - Real Madrid 6-1 Barcelona
24 Eylül 1950 - Barcelona 7-2 Real Madrid
2 Mayıs 2009 - Real Madrid 2-6 Barcelona
Öyle gezinirken sağda gördüğünüz resme rastladım ama tarih bulamadım. Ama aralarında geçen maçların güzellikleri apayrı. Şimdi de Santiago Barnebau'da karşı karşıya geliyorlar. 10 Nisan 2010 tarihinde 23:00'da televizyonlarının başına kilitlenecek bütün dünya. Belki yeniden bir tarihe tanık olacağız. Orasını bilemiyoruz fakat hiç unutulmayacak bir maça tanık olacağımız gerçeği değiştirilemez. İzleyipte pişman olmayacağınız bir maç olacağına emin olabilirsiniz.
Maçın hemen ardından maç yazısı blogta yer alacaktır.

Yan tarafa resmini koyduğum maçın ne zaman oynandığını ve ne şekilde bu sonuçla bittiğini bulamamıştım bu yazıyı yazarken. Ama nette dolaşırken rastladım tribundergi de hikayesine.. Buyrun hikayesi ;

"General Franco'nun adına düzenlenen kupanın yarı finalinde eşleşmeşti Real Madrid ve Barcelona. Barcelona'nın o zamanki stadı Les Corts'ta 3-0 kazanmıştı Katalanlar. 13 Haziran 1943 tarihinde Madrid'te bu farkı kapatabilecek miydi Real ? İlk yarı bittiğinde skor 1-1'di veReal taraftarları pek umutlu değildi. Barcelona soyunma odasında ise telaşlı bir sevinç vardı 2. yarı öncesinde. O sırada kapı açıldı. İçeri Devlet Güvenlik Teşkilatı'nın başındaki adam girdi. 'Bir çoğunuzun iç savaştaki suçlarınızı futbolcu olduğunuz için sildik. Sakın bunları yeniden ortaya çıkarmamıza izin vermeyin' dedi sert bir ses tonuyla. Barcelonalı futbolcular, soğuk bir duşun ardından sahaya çıktılar. Real Madrid beklenenin üzerinde bir performans ortaya koymaya başladı. Barcelona ise oyundan düşmüştü. Maç bittiğinde tabela 11-1'i gösteriyordu. Bir ziyaret 10 gole bedeldi!"

6 yorum:

 1. ntvspor şifresini çözersek seyredeceğiz yoksa kafayı yiyeceğim

  YanıtlaSil
 2. bu arada barça alır:))))

  YanıtlaSil
 3. Barça bir adım önde ama Real Madrid'de bu maçı kolay kolay vermez bana göre.Bol gollü bir maç olacak bence.Mutlaka seyredilmesi lazım. . .

  YanıtlaSil
 4. Maç NTV'de..Yaşasın.. :)

  Ne ayaksa NTV şifresiz,NtvSpor şifreli..

  YanıtlaSil
 5. Kralcıyız !! Saldır Real :)

  YanıtlaSil
 6. kusura bakma mucci mor menekşeler yine ağlar

  YanıtlaSil